Szkolenie dla trenerów wewnętrznych – dlaczego warto?
W wielu organizacjach specjaliści i eksperci prowadzą szkolenia wewnętrzne dla pracowników, dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami. To świetny pomysł, żeby angażować doświadczone osoby do uczenia innych. Czy jednak dobry specjalista potrafi prowadzić szkolenie?
Szkolenia nie są praktyczne, ale warsztaty tak – mówią mi uczestnicy szkoleń dla trenerów. Gdy pytam, a jaka jest różnica między szkoleniem a warsztatem?
Pada odpowiedź: szkolenie to jest taka prezentacja czy wykład – generalnie nuda i nic z tego nie wynosimy, a na warsztatach coś wypracowujemy, ktoś nas angażuje – i to jest super.
- Czy rzeczywiście można postawić znak równości między szkoleniem a prezentacją?
- Czy w niektórych sytuacjach „idziemy na skróty”, proponując uczestnikom prezentację zamiast ćwiczenia praktycznego uczącego konkretnych umiejętności?
- Czy osoby, która uczą, wybierają prezentację, ponieważ najłatwiej ją przygotować i najszybciej można przekazać?
Za mną wiele szkoleń dla trenerów wewnętrznych, specjalistów i ekspertów i to, na co kładę nacisk na starcie to budowanie świadomości uczestników, że:
- Pierwszym krokiem w przygotowaniu szkolenia nie jest przygotowanie prezentacji, ale określenie rezultatu szkolenia, które będą prowadzić.
- A jeśli tak, drugi etap to określenie szczegółowych celów związanych z uczeniem – jaką wiedzę czy jakie umiejętności powinni pozyskać uczestnicy, żeby osiągnąć rezultat.
- I dopiero w trzecim kroku dobieramy metody, dzięki którym osiągniemy cele szkoleniowe i jeśli uczymy konkretnych umiejętności sprawdzają się ćwiczenia praktyczne, instruktaż czy symulacje.
To bardzo istotne, aby trenerzy, specjaliści czy eksperci wdrażający pracowników wiedzieli, że nawet z bardzo interesującej prezentacji o systemie, nie będzie umiejętności, których oczekują. I dlatego ważne jest przygotowanie przyszłych trenerów wewnętrznych, aby potrafili dostosować odpowiednie metody szkoleniowe.
dr Małgorzata Mitoraj-Jaroszek
2024-01-24